Blog

Jakou barvu má mořská panna?

Viděli jste už první trailer na novou verzi pohádky od Disneye „Malá mořská víla“? Ne? Pokud vás pohádky nezajímají, tak je to pochopitelné. Pro ty ostatní tu mám video přímo.

Pokud chcete ušetřit tu minutu a půl, tak vám upoutávku shrnu. Malá mořská víla, tedy její představitelka Halle Bailey, je tmavé pleti. Překvapilo vás to? Mě ano. Jak na to nahlížíte? Už jste si utvořili svůj názor? Napadlo vás, že by dánský spisovatel Hans Christian Andersen nenapsal pohádku o dívce z mořských hlubin se snědou kůží nebo vás tento fakt nechává chladným?
Jeden tento malý záběr vzbudil po celém světě bouřlivé reakce. Svět se rozdělil na tábory nadšenců, odpůrců, ty kterým je to jedno a ty, kteří se snaží přemýšlet nad tím, co je správné. 
Přiznám se, že já patřím k těm, co byli nejprve v šoku a potom se dlouze zamysleli. Zvědavě jsem nahlédl do diskuzí, přešel komentáře typu „prostě to přijměte jako fakt“ a rasistické komentáře, které tvořily absolutní většinu názarů proti. 
A sám sebe jsem se zeptal: Ubližuje to někomu, že je malá mořská víla tmavé pleti? Víme vůbec, jakou barvu má mořská panna? Můžeme si uzurpovat právo určit, jak má tato fiktivní kouzelná bytost vypadat? Viděli jsme už mnoho upírů, vlkodlaků a každý autor má svou představu, kterou potom ukáže světu. V tomto případě má za zády tak velikou a vlivnou společnost jako je zrovna Disney a Disney tvoří fantazii a kouzelné světy.
A moje poslední otázka je: Když to nikomu neublíží, má to nějaký pozitivní vliv? Pomůže to někomu? Na to mám prostou odpověď. ANO. 
Když si prohlédneme Disneyho princezny, většina z nich je bílých, nejlépe blonďatých, i když pomalu narůstá zastoupení jiných ras, například černoška Tiana, indiánka Pocahontas, číňanka Mulan, peršanka Jasmína a za poslední dobu i havajanka Vaiana. Ale stejně je to málo, třeba pro takové malé holčičky tmavé pleti, které se také potřebují ztotožnit s nějakou z princezen. A proč by to nemohla být právě Ariel?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *